30" Drop-In Electric Range - JD968TKWW
30" Drop-In Electric Range
Model: JD968TKWW






30" Drop-In Electric Range
Model: JD968TKWW
Key Features
True European Convection with Precise Air
Convection Roast
Convection Bake multi-rack
Self-clean oven
12"/9"/6" tri-ring element
Bridge element
Hidden bake oven interior
Ceramic glass cooktop
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Convection Roast
Optimal for larger cuts of meat, this setting rotates the heat around all sides, sealing in the juices, producing rotisserie results at up to 25% faster than a conventional oven
Convection Bake multi-rack
The reversing fan and third, 2500-watt element surrounding a fan provides even browning on every rack
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
12"/9"/6" tri-ring element
Choose a 12"/9"/6" heating element to accommodate the size of your pan
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for griddles and gourmet pans
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Auto Recipe Conversion
Set controls according to the recipe, and the oven automatically converts temperatures to the convection settings
The Convection Cookbook
Offers everything the chef needs to know about convection cooking, including over 150 delicious convection cooking recipes
Self-clean, heavy-duty oven racks
Tough, double-coated racks can stay in the oven during the self-clean cycle to eliminate hand cleaning
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Glass touch controls
Smooth controls are easy to use and add a sophisticated style to the kitchen
Warming zone
To help keep meals coordinated, the warming option helps keep foods ready to serve
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 23.8125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (1,050/1,950/3,000W) |
| Style | Smoothtop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned True White Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | EasySet III |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS64WW (White) |
| Optional Backguard | JXS37WW (White) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | True White |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
| Total of Cubes | 12.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










