30" Drop-In Electric Range - JD968SFSS
30" Drop-In Electric Range
Model: JD968SFSS


30" Drop-In Electric Range
Model: JD968SFSS
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Convection Roast
Self-clean oven
Glass touch controls
Bridge element
Dual size ribbon element
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Glass touch controls
Features the smooth glass design that is easy-to-operate and easy-to-clean
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, it is ideal for oversized cooking pans
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 23.8125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watt) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 plus warmer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned Black on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Roasting Rack | Yes |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooktop Burner Type | 6 Ribbon |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS64BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS37BB (Black) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Stainless Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Sculptured |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
| Total of Cubes | 12.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










