30" Drop-In Electric Range - JD968KKCC
30" Drop-In Electric Range
Model: JD968KKCC






30" Drop-In Electric Range
Model: JD968KKCC
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Convection Roast
Self-clean oven
12"/9"/6" tri-ring element
Hidden bake oven interior
Bridge element
Ceramic glass cooktop
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats faster than a traditional oven
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
12"/9"/6" tri-ring element
Provides three cooking areas in one for the ultimate in cooking versatility
Hidden bake oven interior
Hides previously exposed bottom element to deliver a clean interior appearance
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Auto Recipe Conversion
Automatically converts standard recipe temperatures to proper convection settings, eliminating the guesswork
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
The Convection Cookbook
Offers everything the chef needs to know about convection cooking, including over 150 delicious convection cooking recipes
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Glass touch controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 23.8125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open | 45.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| 6"/9"/12" Tri-Ring Element | 1 Ribbon (1,050/1,950/3,000W) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned True Bisque Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Glass Touch |
| Control Type | EasySet III |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | High-Gloss Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | True Bisque |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS64CC (Bisque) |
| Optional Backguard | JXS37CC (Bisque) |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
| Total of Cubes | 12.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










