30" Drop-In Electric Range - JD966KDCC
30" Drop-In Electric Range
Model: JD966KDCC


30" Drop-In Electric Range
Model: JD966KDCC
Key Features
Convection self-cleaning oven with automatic oven door lock
4.1 cu. ft. oven capacity
One 6", two 7" ribbon heating elements (with bridge element), one dual 6"/9" element and fifth element warming zone
SmartSet-electronic oven controls
Overhanging patterned glass ceramic cooktop
True frameless oven door with big clear view window
Roasting rack with automatic meat thermometer
3 heavy-duty oven shelves
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convection self-cleaning oven with automatic oven door lock
4.1 cu. ft. oven capacity
One 6", two 7" ribbon heating elements (with bridge element), one dual 6"/9" element and fifth element warming zone
SmartSet-electronic oven controls
Overhanging patterned glass ceramic cooktop
True frameless oven door with big clear view window
Roasting rack with automatic meat thermometer
3 heavy-duty oven shelves
Delay bake option with cook and hold
Hot surface indicator lights
Interior halogen oven light
Integrated designer-style handle
Variable cleaning time with delay clean option
Electronic clock and kitchen timer
Digital temperature display
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 23.8125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Cleaning Time | Variable |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | 6 Ribbon |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watt) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 plus warmer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Control Location | Upfront |
| Roasting Rack | Yes |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Control Type | SmartSet |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.1 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS66CC (Bisque) |
| Optional Lower Trim Kit | JXS96CC (Bisque) |
| Optional Backguard | JXS36CC (Bisque) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Bisque Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Color Appearance | True Bisque |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 16-1/4 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
| Total of Cubes | 12.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 160.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










