30" Warming Drawer - PTD915BMBB
30" Warming Drawer
Model: PTD915BMBB






30" Warming Drawer
Model: PTD915BMBB
Key Features
Variable temperature control
Variable humidity control
Frameless drawer front
"On" indicator light
Half rack
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Variable temperature control
Provides a variety of temperatures
Variable humidity control
Customized warming from crisp to moist
Frameless drawer front
Offers a smooth appearance
"On" indicator light
Illuminates when warming drawer is operating
Half rack
Maximizes drawer space
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Net Weight | 57 lb |
| Overall Width | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 9-1/4 x 23-1/2 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 23-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
| Overall Depth | 23 3/4 in |
| Overall Height | 10 1/2 in |
APPEARANCE
| Panel Capability | Accepts Wood Panel Kit |
| Handle Color | Color-Matched |
| Installation | Under Wall Oven |
| Color Appearance | Black on Black |
| Handle Design | Sculptured |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Flush Appearance with Hidden Controls |
FEATURES
| Variable Humidity Control | Crisp - Moist |
| Indicator Lights | "ON" |
| Half Rack | Yes |
| One-piece stainless steel drawer | Yes |
| Power Cord Length | 4' 8" |
| Variable Temperature Control | Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210) |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Control Type | On/Off Rocker Switch |
| Full Extension Ball Bearing Glides | Yes |
ACCESSORIES
| Non-Intergrated Custom Panel Kit Capability | ZXD30B |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Heating Element Wattage | 450W |
| Volts/Hertz/Amps | 120V/60Hz/15Amps |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 97 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.82 lbs. |
| Total of Cubes | 4.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.82 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










