30" Warming Drawer - JTD910WBWW
30" Warming Drawer
Model: JTD910WBWW




30" Warming Drawer
Model: JTD910WBWW
Key Features
1.92 cu. ft. capacity
On signal light
Variable temperature control - Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210)
Variable humidity control - Crisp to Moist
On / off rocker switch
"On" signal light
Variable installation options
Hidden controls provide flush installation appearance
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
1.92 cu. ft. capacity
On signal light
Variable temperature control - Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210)
Variable humidity control - Crisp to Moist
On / off rocker switch
"On" signal light
Variable installation options
Hidden controls provide flush installation appearance
Removable stainless steel pan
Full extension ball bearing glides
Half rack
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Net Weight | 57 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 9-1/4 x 23-1/2 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 23-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
| Overall Depth | 23 1/4 in |
| Overall Height | 10 1/2 in |
APPEARANCE
| Panel Capability | Accepts Wood Panel Kit |
| Installation | Under Wall Oven |
| Color Appearance | White on White |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Flush Appearance with Hidden Controls |
FEATURES
| Variable Humidity Control | Crisp - Moist |
| Indicator Lights | "ON" |
| Half Rack | Yes |
| Power Cord Length | 4' 8" |
| Removable Stainless Steel Pan | Yes |
| Variable Temperature Control | Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210) |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Control Type | On/Off Rocker Switch |
| Full Extension Ball Bearing Glides | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Heating Element Wattage | 450W |
| Volts/Hertz/Amps | 120V/60Hz/15Amps |
ACCESSORIES
| Five Commercial Pans with Lids | JXPN1 - Included |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 9-1/4 x 23-1/2 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 23-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 97 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.24 ft³ |
| Dimensional Weight | 52.69 lbs. |
| Total of Cubes | 4.24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 52.69 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










