GE Profile Performance™ 27" Warming Drawer - JKD910ABAA
GE Profile Performance™ 27" Warming Drawer
Model: JKD910ABAA




GE Profile Performance™ 27" Warming Drawer
Model: JKD910ABAA
Key Features
1.67 cu. ft. capacity
On signal light
Variable temperature control - Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210)
Variable humidity control - Crisp to Moist
Half rack
"On" signal light
Variable installation options
Hidden controls provide flush installation appearance
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
1.67 cu. ft. capacity
On signal light
Variable temperature control - Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210)
Variable humidity control - Crisp to Moist
Half rack
"On" signal light
Variable installation options
Hidden controls provide flush installation appearance
Full extension ball bearing glides
Removable stainless steel pan
On / off rocker switch
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 57 lb |
| Net Weight | 52 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/2 x 9-1/4 x 23 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 20-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
| Overall Depth | 22 3/4 in |
| Overall Height | 10 1/2 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/2 x 9-1/4 x 23 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 20-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 52 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 27.75 in. |
| Shipping Weight | 92 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 45.97 lbs. |
| Total of Cubes | 3.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 45.97 lbs. |
APPEARANCE
| Panel Capability | Accepts Wood Panel Kit |
| Installation | Under Wall Oven |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Flush Appearance with Hidden Controls |
FEATURES
| Variable Humidity Control | Crisp - Moist |
| Indicator Lights | "ON" |
| Half Rack | Yes |
| Power Cord Length | 4' 8" |
| Removable Stainless Steel Pan | Yes |
| Variable Temperature Control | Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210) |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Control Type | On/Off Rocker Switch |
| Full Extension Ball Bearing Glides | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Heating Element Wattage | 450W |
| Volts/Hertz/Amps | 120V/60Hz/15Amps |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










