30" Built-In Single Convection Wall Oven - PT920DRBB
30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT920DRBB













Product Video

30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT920DRBB
Key Features
Glass touch LCD controls
Black gloss oven interior
True European Convection with Precise Air
Self-clean, heavy-duty roller rack
Convection Bake
Convection Roast
Flat convection cover
Hidden bake oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Glass touch LCD controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Black gloss oven interior
Adds a stylish touch to the kitchen
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Self-clean, heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
Flat convection cover
Convection fan system is only 1" deep
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Dual interior lighting
Illuminates the oven interior
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 3.8 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.8 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Control Type | LCD with Proximity Sensor |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooking System | Flat Back Convection |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Oven Interior Lights |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Undercounter |
| Handle Design | Sculptured |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Installation | Side-by-Side |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 139 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 156 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 139 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 179 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 179 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
| Total of Cubes | 11.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










