30" Built-In Single Convection Wall Oven - PT916DRCC
30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT916DRCC













30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PT916DRCC
Key Features
Glass touch controls
Black gloss oven interior
True European Convection with Precise Air
Self-clean, heavy-duty roller rack
Flat convection cover
Hidden bake oven interior
Convection Bake
Convection Roast
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Glass touch controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Black gloss oven interior
Adds a stylish touch to the kitchen
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Self-clean, heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Flat convection cover
Convection fan system is only 1" deep
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Net Weight | 129 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 146 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 3.8 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.8 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking System | Flat Back Convection |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Oven Interior Lights |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Installation | Undercounter |
| Handle Design | Sculptured |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Installation | Side-by-Side |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 129 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 169 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 169 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
| Total of Cubes | 11.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










