Series 27" Built-In Single Convection Wall Oven - PK7000FMDS
Series 27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PK7000FMDS










Product Video

Series 27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: PK7000FMDS
Key Features
True European Convection
Eight-pass broil element
Self-clean, heavy-duty roller rack
Halogen oven lighting
Self-clean with Steam Clean option
Glass touch controls
4.3 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Halogen oven lighting
Easily see how your food is baking
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
4.3 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
WiFi powered by SmartHQ
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
WiFi powered by SmartHQ™
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Net Weight | 115 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 28-1/8 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 130 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 28 7/8 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection |
| Control Type | LED |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Nest |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks, 1 Self-Clean Roller Rack |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Installation | Undercounter |
| Handle | Designer Style |
| Handle | Black Stainless |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Installation | Side-by-Side |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 28-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 28.88 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 33.88 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.95 lbs. |
| Total of Cubes | 11.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.95 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










