30" Built-In Single Oven - JTP18WWWW
30" Built-In Single Oven
Model: JTP18WWWW


30" Built-In Single Oven
Model: JTP18WWWW
Key Features
White-on-white model
Convection oven - Convection Bake and Convection Roast
Self-cleaning oven with delay clean option
3.8 cu. ft. oven capacity with 7 embossed rack positions
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Undercounter installation
Integrated designer-style handle
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
White-on-white model
Convection oven - Convection Bake and Convection Roast
Self-cleaning oven with delay clean option
3.8 cu. ft. oven capacity with 7 embossed rack positions
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Undercounter installation
Integrated designer-style handle
30" oven cabinet width required
Frameless glass oven door with big-view window
Up-front oven light
3 oven racks (additional rack kit available at additional cost)
Automatic meat thermometer
Broiler pan with grid and roasting rack
Variable broil / six-pass broil element
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 135 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Net Weight | 118 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-3/8 x 15-3/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Roasting Rack | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | White on White |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2585W |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Additional Rack Kit (3-A014) | Optional |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-3/8 x 15-3/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 118 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 158 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 158 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.28 lbs. |
| Total of Cubes | 11.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.28 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










