27" Built-In Single Convection Wall Oven - JKP70WMWW
27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP70WMWW








27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP70WMWW
Key Features
True European Convection with Precise Air
Flat back convection
Convection Bake multi-rack
Eight-pass bake element
Six-pass broil element
Electronic oven controls
Interior oven light(s)
Heavy-duty oven racks
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Flat back convection
Convection fan system is only 1" deep to provide additional room for cookware
Convection Bake multi-rack
The reversing fan and third, 2500-watt element surrounding a fan provides even browning on every rack
Eight-pass bake element
Interior heating element loops eight times to distribute heat quickly and evenly for optimal baking results
Six-pass broil element
Provides a more even coverage of the food on the broiler pan
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
Interior oven light(s)
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Heavy-duty oven racks
Tough, durable racks include 50% thicker crossbars for extra strength
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 108 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 148 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 148 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Style | Built-In |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Color-Matched Premium |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Color Appearance | White on White |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Undercounter |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.90 cu ft |
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










