27" Built-In Single Convection Wall Oven - JKP18CDCC
27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP18CDCC


27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP18CDCC
Key Features
Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
TrueTemp system
Extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with CleanDesign oven interior and delay clean option
SmartSet electronic oven controls with digipad
3 heavy duty oven racks with 4 ermbossed positions and roasting rack
True frameless glass oven door with big clear view window and halogen interior light
3 heavy duty oven racks with 7 positions
Extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with CleanDesign™ oven interior and delay clean option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
TrueTemp system
Extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with CleanDesign oven interior and delay clean option
SmartSet electronic oven controls with digipad
3 heavy duty oven racks with 4 ermbossed positions and roasting rack
True frameless glass oven door with big clear view window and halogen interior light
3 heavy duty oven racks with 7 positions
Extra-large 3.9 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with CleanDesign™ oven interior and delay clean option
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Configuration | Single Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Interior | CleanDesign™ |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Roasting Rack | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Control Type | SmartSet |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Net Weight | 107 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2640W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 107 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 147 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 147 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










