27" Built-In Single Convection Wall Oven - JK915CFCC
27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JK915CFCC








Product Video

27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JK915CFCC
Key Features
True Convection with Precise Air
Convection Bake (multi-rack)
Convection Roast
Glass touch oven controls
Super-large oven capacity
TrueTemp system
Self-clean oven
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Convection Bake (multi-rack)
Provides ideal convection baking for multiple racks of food, ensuring superb results
Convection Roast
Provides even cooking and consistent results, roasting meats up to 25% faster than a conventional oven
Glass touch oven controls
Feature a smooth glass design that is both easy-to-operate and easy-to-clean
Super-large oven capacity
Provides the impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Interior | CleanDesign™ |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 103 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sculptured |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2640W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Convection Cookbook / Cooking Guide | Included |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










