30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven - PT956SMSS
30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven
Model: PT956SMSS










30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven
Model: PT956SMSS
Key Features
Glass touch controls
True European Convection with Precise Air (upper oven only)
Flat back convection (upper oven)
Convection Bake (upper oven only)
Convection Roast (upper oven)
Hidden bake oven interior
Extra-large oven capacity
Self-clean, heavy-duty oven racks
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Glass touch controls
Smooth controls are easy to use and add a sophisticated style to the kitchen
True European Convection with Precise Air (upper oven only)
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Flat back convection (upper oven)
Convection fan system is only 1" deep to provide additional room for cookware
Convection Bake (upper oven only)
This setting is optimal for baking casseroles or lasagnas, yeast breads, pies and pizzas with no need to turn the pan
Convection Roast (upper oven)
Even roasting with rotisserie results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean, heavy-duty oven racks
Tough, double-coated racks can stay in the oven during the self-clean cycle to eliminate hand cleaning
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Improved lighting
Positions lamps diagonally across the top of the oven to promote better viewing
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 230 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 251 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 / 7 |
| Interior Oven Light | 2 Each Oven |
| Oven Control Features | Warm Mode (Upper) |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air (Upper) |
| Control Type | SmartSet |
| Style | Built-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | Proof Mode (Upper) |
| Oven Control Features | Temperature Probe (Upper) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Upper) / 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.4 Upper / 4.4 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










