27" Built-In Convection/Thermal Wall Oven - PK956DRWW
27" Built-In Convection/Thermal Wall Oven
Model: PK956DRWW






27" Built-In Convection/Thermal Wall Oven
Model: PK956DRWW
Key Features
Glass touch controls
Black gloss oven interior
True European Convection with Precise Air (upper oven only)
Self-clean, heavy-duty roller rack
Flat convection cover
Convection Bake (upper oven only)
Convection Roast (upper oven)
Hidden bake oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Glass touch controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Black gloss oven interior
Adds a stylish touch to the kitchen
True European Convection with Precise Air (upper oven only)
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Self-clean, heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Flat convection cover
Convection fan system is only 1" deep
Convection Bake (upper oven only)
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast (upper oven)
Even roasting with rotisserie results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Black gloss oven interior (lower oven)
Adds a stylish touch to the kitchen
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Overall Height | 51 in |
| Net Weight | 220 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 / 4 |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Oven Racks (Upper) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper & Lower) |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air (Upper) |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Cooking System | Flat Back Convection (Upper) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Warm Mode |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Self Clean Rack (Lower) |
| Oven Rack Features | 1 Self Clean Roller Rack (Lower) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle Design | Sculptured |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 3.8 Upper / 3.8 Lower |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21 1/2 x 17 x 18 1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 50-1/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 51 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 56 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 260 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 260 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
| Total of Cubes | 18.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










