Series 27" Built-in Double Wall Oven with Convection - PK7500EJES
Series 27" Built-in Double Wall Oven with Convection
Model: PK7500EJES

















Product Video

Series 27" Built-in Double Wall Oven with Convection
Model: PK7500EJES
Key Features
True European Convection (upper oven)
Eight-pass broil element
Self-clean, heavy-duty roller rack
Halogen oven lighting
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Glass touch controls
Double oven 8.6 cu. ft. total oven capacity (4.3 cu. ft. both ovens)
Black gloss oven interior
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
True European Convection (upper oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Halogen oven lighting
Easily see how your food is baking
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Double oven 8.6 cu. ft. total oven capacity (4.3 cu. ft. both ovens)
Large meals are easy with capacity that fits more at one time
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
WiFi powered by SmartHQ
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
WiFi powered by SmartHQ™
Wirelessly control oven functions from your smartphone
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil (Both Ovens) |
| Oven Interior | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection (Upper) |
| Control Type | LED |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Nest |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack (Upper Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake (Both Ovens) |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Upper) |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks, 1 Self-Clean Roller Rack (Upper) |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Slate |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Stainless Steel |
| Handle | Designer Style |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 215 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 50-1/8 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Approximate Shipping Weight | 236 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 51 1/8 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.3 Upper / 4.3 Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 51.13 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 56.13 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 255 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 255 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
| Total of Cubes | 21.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










