30" Double Wall Oven with Convection Upper Oven and Thermal Lower Oven - JTP56WAWW
30" Double Wall Oven with Convection Upper Oven and Thermal Lower Oven
Model: JTP56WAWW


30" Double Wall Oven with Convection Upper Oven and Thermal Lower Oven
Model: JTP56WAWW
Key Features
TrueTemp system
Convection upper oven
Extra large capacity self-clean oven with delay clean option
3 oven racks / 7 embossed rack positions
Convection Bake
Convection Roast
Extra large capacity self-clean lower oven with delay clean option
Extra large capacity self-clean convection upper oven with delay clean option
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
TrueTemp system
Convection upper oven
Extra large capacity self-clean oven with delay clean option
3 oven racks / 7 embossed rack positions
Convection Bake
Convection Roast
Extra large capacity self-clean lower oven with delay clean option
Extra large capacity self-clean convection upper oven with delay clean option
Integrated designer-style handles
Hidden bake elements
Automatic meat thermometer
Variable broil / six-pass broil element
Big-view windows
Up-front oven lights
Broiler pan with grid
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 263 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17-3/8 x 17-19/32 |
| Net Weight | 256 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17-3/8 x 15-3/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 15/16 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Interior | CleanDesign™ (Upper) |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Upper & Lower) |
| Control Type | SmartSet |
| Roasting Rack | Upper |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 / 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer (Upper) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Upper Oven) |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks Upper / 2 Oven Racks (Lower) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Additional Rack Kit (3-A014) | Optional |
| Convection Cookbook / Cooking Guide | Included |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17-3/8 x 17-19/32 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 17-3/8 x 15-3/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 52.94 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 256 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 57.94 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 296 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 296 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 268.5 lbs. |
| Total of Cubes | 21.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 268.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










