30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven - JTP56SDSS
30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven
Model: JTP56SDSS


30" Built-In Double Convection/Thermal Wall Oven
Model: JTP56SDSS
Key Features
Upper oven - Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
Extra-large 4.1 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with delay clean option
3 heavy duty oven racks with 7 embossed positions and roasting rack (upper oven)
Lower oven - extra-large 4.4 cu. ft. capacity self-cleaning thermal oven with delay clean option
2 heavy duty oven racks with 6 embossed positions (lower oven)
True frameless glass oven doors with big clear view windows and halogen interior lights
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Upper oven - Convection Bake and Convection Roast with Convection Conversion
Extra-large 4.1 cu. ft. capacity self-cleaning convection-oven with delay clean option
3 heavy duty oven racks with 7 embossed positions and roasting rack (upper oven)
Lower oven - extra-large 4.4 cu. ft. capacity self-cleaning thermal oven with delay clean option
2 heavy duty oven racks with 6 embossed positions (lower oven)
True frameless glass oven doors with big clear view windows and halogen interior lights
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 243 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 16 1/4 x 18 1/4 |
| Net Weight | 230 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 16 1/4 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 52 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Interior | CleanDesign™ |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Roasting Rack | Upper |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 / 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Oven Control Features | Convection Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer (Upper) |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Upper Oven) |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks Upper / 2 Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Stainless |
| Handle | Integrated Designer-Style |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 2700W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 4.1 Upper / 4.1 Lower |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 16 1/4 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 52.88 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 230 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 270 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 270 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
| Total of Cubes | 21.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.94 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










