Series 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven - PVM9215DFBB
Series 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: PVM9215DFBB
















Product Video

Series 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: PVM9215DFBB
Key Features
2.1 cu. ft. capacity
Easy clean interior
Power Saver mode
USDA MyPlate menu
Four-speed, 400-CFM venting fan system
Recessed turntable with on/off
Easy-set control dial
Sensor cooking controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
2.1 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Easy clean interior
Makes cleaning spills and splatters a snap
Power Saver mode
Delivers a reduction in power consumption
USDA MyPlate menu
Offers healthy pre-programmed food options and recipes
Four-speed, 400-CFM venting fan system
Quickly removes smoke, steam and odors from the cooktop to keep kitchen air fresh and clean
Recessed turntable with on/off
Controls turntable operation
Easy-set control dial
Enjoy how simple the control dial makes setting the oven or selecting recipes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Steam cook button
Perfectly prepare your steamed favorites
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 61 lb |
| Net Weight | 55 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21 x 10-7/8 x 14-1/2 |
| Overall Depth | 15 1/2 in |
| Overall Height | 16 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Microwave Steam |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling (2 line) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Steam Cook |
| Control Features | Vent Fan |
| Rack Type | 1 Wire Oven Rack; 2 Positions |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Easy Clean Interior |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Program Cooking | Yes (Option Pad) |
| Sound Volume Control | Yes |
| Exhaust Fan | 400-CFM |
| Turntable | Glass Recessed |
| USDA MyPlate menu | Vegetables |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | Cooking Menu |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Back |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Settings |
| Control Features | Power Saver |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Type | Dial |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 4-Speed Including Boost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Family Snacks |
| Microwave Sensor Cooking Controls | MyPlate menu |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 14.25 |
| USDA MyPlate menu | Grains |
| USDA MyPlate menu | Ground meat |
| USDA MyPlate menu | Poultry |
| USDA MyPlate menu | Seafood |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36DBB |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81H (Included) |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JXBUMPBB |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Optional |
| Venting Type | Externally Vented |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Vent CFM | 400 |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.10 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21 x 10-7/8 x 14-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 16.5 in. |
| Length | 15.5 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 21.5 in. |
| Shipping Length | 20.5 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.74 lbs. |
| Total of Cubes | 4.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










