1.7 Cu. Ft. Convection Over-the-Range Microwave Oven - PVM1790DRBB
1.7 Cu. Ft. Convection Over-the-Range Microwave Oven
Model: PVM1790DRBB








1.7 Cu. Ft. Convection Over-the-Range Microwave Oven
Model: PVM1790DRBB
Key Features
1.7 cu. ft. capacity
Convection cooking
Fast Bake
Sensor cooking controls
Auto Recipe Conversion
Warming oven
Full-width hidden vent
Removable oven rack
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
1.7 cu. ft. capacity
1000 microwave watts (IEC test procedure) and 1550 convection watts
Convection cooking
Choose this setting when baking or browning is desired
Fast Bake
Convection and microwave cooking combine to deliver fast oven-quality results
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Auto Recipe Conversion
Converts standard recipes to convection settings
Warming oven
Keeps foods hot and ready to serve
Full-width hidden vent
Integrated design blends in and is easy to clean
Removable oven rack
Full-width cooking rack allows for multi-level cooking simultaneously, allowing you to cook large quantities of your family’s favorites
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 83 lb |
| Net Weight | 73 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
| Overall Depth | 15 3/8 in |
| Overall Height | 16 7/16 in |
| Overall Width | 29 15/16 in |
FEATURES
| Cooking Modes | Warm |
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetable |
| Control Features | Timer On/Off |
| Rack Type | 2 Wire Oven Racks; 2 Fixed Positions |
| Convection Cooking Controls | Roast |
| Turntable On / Off | Yes |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Multi-Language Capability | English/Spanish |
| Exhaust Fan | 3-Speed |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Cooking Technology | Convection |
| Time Preference | Yes |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Auto, Time & Fast Defrost |
| Control Features | Clock |
| Control Features | Help |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Sound Volume Control - 4 Levels |
| Control Features | Control Lock |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Auto Night Light |
| Control Features | Oven Temperature Calibration |
| Control Features | Add Time - Dial |
| Control Features | Time Preference |
| Control Features | Clock Saver |
| Control Features | Resume |
| Control Type | Dial |
| Convection Cooking Controls | Bake |
| Convection Cooking Controls | FastBake |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooking Modes | FastBake |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Chicken |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Meats |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 13.6 |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX40/JX41 |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81D (Optional) |
| Cookbook | Yes |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Smooth Steel Door | Yes, with Hidden Hinge |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1550 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-5/9 x 9-6/15 x 14-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 16.44 in. |
| Length | 15.38 in. |
| Weight | 73 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 21.44 in. |
| Shipping Length | 20.38 in. |
| Shipping Weight | 113 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 113 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 54.43 lbs. |
| Total of Cubes | 4.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 54.43 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










