Spacemaker Oven with Convection / Microwave Cooking - JVM1190SY
Spacemaker Oven with Convection / Microwave Cooking
Model: JVM1190SY


Spacemaker Oven with Convection / Microwave Cooking
Model: JVM1190SY
Key Features
1.1 cu. ft. oven capacity / 825 Watts
SmartControl system with interactive display and help pad
Microwave / convection oven
Electronic scrolling display with clock and AM / PM pad
Microwave sensor cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, Vegetables, Potatoes, Chicken, Fish and Meat
Convection controls for Convection Broil, ronvection cook (with sensor combination), combination cook and combination roast (probe)
SmartControl system with interactive electronic scrolling digital display and help pad
Micro. sensor controls (cont.): Veg; Potatoes; Chicken; Fish; Meat
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
1.1 cu. ft. oven capacity / 825 Watts
SmartControl system with interactive display and help pad
Microwave / convection oven
Electronic scrolling display with clock and AM / PM pad
Microwave sensor cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, Vegetables, Potatoes, Chicken, Fish and Meat
Convection controls for Convection Broil, ronvection cook (with sensor combination), combination cook and combination roast (probe)
SmartControl system with interactive electronic scrolling digital display and help pad
Micro. sensor controls (cont.): Veg; Potatoes; Chicken; Fish; Meat
Microwave sensor cooking controls: Popcorn; Beverage; Reheat
Two-speed, high-capacity exhaust fan
Stainless steel interior with removable convection rack
10 power levels
Auto night light
Variable beeper volume control
Auto defrost / time defrost
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 96 lb |
| Net Weight | 91 lb |
| Cavity (W x H x D) | 18 x 8-1/16 x 12-1/2 |
| Overall Depth | 14 1/4 in |
| Overall Height | 15 1/2 in |
| Overall Width | 29 15/16 in |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX41BL (12") ; JX42BL (15") |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | JX81 (Optional) |
| Cookbook | Yes |
| Opt. Decorative Panel Kit | JX22SS - Stainless Steel |
FEATURES
| Electronic Digital Display with Clock | Scrolling |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Vegetables (Instant-On, 3 Codes) |
| Control Features | Help |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Convection Rack / Broil Pan | Yes |
| SmartControl System | Variable Scroll Speed |
| Timer (On/Off) | No / Yes |
| Reminder (24 hr) | Yes |
| Express Cook | Instant-On 1-6 |
| Convection Cooking Controls | Broil Hi/Lo |
| Style | SpacemakerPlus™ Microwave/Convection |
| Combination Cooking Controls | Combination Roast |
| Variable Scroll Speed | 5 speeds (sub-pad w/ AM/PM) |
| Microwave Watts (IEC-705) | 825 W |
| Power Levels | 10 |
| Display On/Off | Sub-Pad w/Zero |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Cooktop Lighting | On/Off/Night |
| Exhaust Fan | 2-Speed |
| Sound Volume Control | 4 levels |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Convection |
| Minute Cook | Instant-on 1-6 |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Temperature Cook / Hold | Yes / No |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Combination Cooking Controls | Combination Bake |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Clock with AM/PM Pad |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Fish (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn (Instant-On) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat (Instant-On) |
| SmartControl System | Clock |
| SmartControl System | Concurrent Programming |
| SmartControl System | Electronic Scrolling Digital Display |
| SmartControl System | Help Pad |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Black/Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 12.5 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1300 |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18 x 8-1/16 x 12-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 15.5 in. |
| Length | 14.25 in. |
| Weight | 91 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 20.5 in. |
| Shipping Length | 19.25 in. |
| Shipping Weight | 131 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 131 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.57 lbs. |
| Total of Cubes | 3.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.57 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










