$1,387.49
Was$1,699.95Save $312.46 (18%)
30 In. 1.2 Cu. Ft. Stainless Steel Built-in Microwave Drawer - MWD30
$1,387.49
Was$1,699.95Save $312.46 (18%)
Key Features
Space-Saving
Top Access Design
Convenient Microwave Modes
Auto-touch Open and Close
Intuitive Control Panel
High-Powered Performance
1.2 cu. ft. Capacity
Reheat and Defrost
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Space-Saving
Free up your countertop space with an undercounter modern design with installation location flexibility to best fit your lifestyle
Top Access Design
Easily transport hot dishes and prevent spills with an accessible top-loading design
Convenient Microwave Modes
Achieve optimal results for every dish with sensor cooking, defrost, popcorn, and beverage settings
Auto-touch Open and Close
Effortlessly open and close the microwave drawer with just the touch of a button
Intuitive Control Panel
Enjoy an easy-to-use control panel that provides maximum convenience with a 45 degree angled design
High-Powered Performance
Get the results you need with 10 different power levels and a powerful 1000 watt cooking power
1.2 cu. ft. Capacity
A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
Reheat and Defrost
Minimize cooking time with convenient reheat and defrost functions
Stainless Steel Finish
Brushed 430 grade stainless steel exterior provides an easy clean up and a timeless look in your kitchen
Manufacturer Warranty
2 year parts warranty
ADA Compliant
Easy-to-use front touch controls with a 45 degree angle design provides ADA compliance
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/ 60HZ/13A |
| Motor | 1000W |
| Mount Type | Drawer |
| Control Type | Touch Screen |
| Warranty | 2-Year Parts |
| UPC MWD-30 | 195948038021; |
| MWD-30-SS | 195948038168; |
| Features | ADA Compliant |
Dimensions & Weight
| Width | 29.9 in. |
| Height | 15.9 in. |
| Length | 24.2 in. |
| Weight | 76 lbs. |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 15.75 Inch |
| Weight | 76.2 lbs |
| Depth | 23.38 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.9 in. |
| Shipping Height | 20.9 in. |
| Shipping Length | 29.2 in. |
| Shipping Weight | 116 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 20.75 Inch |
| Shipping Length | 28.38 Inch |
| Shipping Weight | 116.2 lbs |
| Total of Shipping Weight | 116.2 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.77 lbs. |
| Total of Cubes | 6.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.77 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 6.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.8 Ibs |
| Total of Cubes | 6.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.8 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in W x 23.375 in D x 15.75 in H |
| Product Depth (in.): | 23.375 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 15.75 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 16 in. W x 16 in. D x 7 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 22.375 in W x 23.5 in D x 15 in H |
Details
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Product Weight (lb.): | 76.2 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".























