1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Controls ; 850 Watts - JE1390GV
1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Controls ; 850 Watts
Model: JE1390GV




1.3 Cu.Ft. Capacity Countertop Microwave / Convection Oven with Sensor Cooking Controls ; 850 Watts
Model: JE1390GV
Key Features
Black-on-black model
1.3 cu. ft. oven cavity
850 Watts©
Sensor cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, and Cook pads
Micro cook I & II
Convection controls for convection cook, combination cook and combination roast
© IEC-705 test procedure
Built-in kit available at additional cost
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Black-on-black model
1.3 cu. ft. oven cavity
850 Watts©
Sensor cooking controls for Popcorn, Beverage, Reheat, and Cook pads
Micro cook I & II
Convection controls for convection cook, combination cook and combination roast
© IEC-705 test procedure
Built-in kit available at additional cost
SmartRack
Child lock out
Electronic digital display with clock
Sound on/off
10 power levels
Express cook with instant on controls
Electronic touch controls
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 64 lb |
| Net Weight | 57 lb |
| Cavity (W x H x D) | 14-1/2 x 10-1/8 x 14-1/2 |
| Overall Depth | 19 7/8 in |
| Overall Height | 14 7/8 in |
| Overall Width | 22 1/4 in |
FEATURES
| Cooking System | Turntable |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Rack Type | SmartRack |
| Timer (On/Off) | 99-Minutes / 99-Seconds |
| Express Cook | 1-5 Minutes |
| Combination Cooking Controls | Combination Roast |
| Sound On / Off | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 850 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Turntable | Yes |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Cook | I & II |
| Cooking Technology | Microwave/Convection |
| Temperature Cook / Hold | Yes / Yes |
| Combination Cooking Controls | Combination Cook |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Turntable Size | 14 |
APPEARANCE
| Case Color | Greystone |
| Built-In Capability | Optional 30" Built-In Kit JX1330MBV |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black |
| Built-In Capability | Optional 27" Built-In Kit JX1327MBV |
POWER / RATINGS
| Frequency (MHz) | 2450 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 12.8 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1500 |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year magnetron tube |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | Full-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.30 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 14-1/2 x 10-1/8 x 14-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 22.25 in. |
| Height | 14.88 in. |
| Length | 19.88 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.25 in. |
| Shipping Height | 19.88 in. |
| Shipping Length | 24.88 in. |
| Shipping Weight | 97 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










