$189.00
0.9 Cu. Ft. Capacity Smart Countertop Microwave Oven with Scan-To-Cook Technology - GCST09U1WSS
0.9 Cu. Ft. Capacity Smart Countertop Microwave Oven with Scan-To-Cook Technology
Model: GCST09U1WSS





























0.9 Cu. Ft. Capacity Smart Countertop Microwave Oven with Scan-To-Cook Technology
Model: GCST09U1WSS
$189.00
Key Features
0.9 cu. ft. capacity
Auto and time defrost
Turntable
Two-Step Child Lock
Kitchen timer
Control lockout
Scan-to-cook technology
WiFi powered by SmartHQ
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
0.9 cu. ft. capacity
900 Watts (IEC-705 test procedure)
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Two-Step Child Lock
This mandatory feature helps prevent unintended use by younger family members, with the option to deactivate it if not needed.
Kitchen timer
Minute timer helps keep you on track
Control lockout
Locks the control panel to help prevent accidental use or activation
Scan-to-cook technology
Take the guesswork out of microwaving frozen foods and prepare your favorites exactly how the manufacturer intended with just a scan of a barcode
WiFi powered by SmartHQ
Works with Google Assistant and Alexa, so you can use your voice to operate your microwave from any room in the house
Convenience cooking controls
From popcorn to pizza, one-touch controls make it easy to prepare your favorites without any guesswork.
WiFi powered by SmartHQ™
Works with Google Assistant and Alexa, so you can use your voice to operate your microwave from any room in the house
Versatile microwave power levels for perfect cooking
Experience customized cooking with adjustable power levels, from quick high-heat for veggies and beverages to gentle low-heat for defrosting and delicate sauces
Express Cook simplicity
Just press a number, 1-6, for equal minutes of cooking time. Enjoy the ease of efficient meal prep, perfect for family dinners or quick snacks
Multi Stage cooking
Customize cooking with two power stages—e.g., 80% power for 5 mins, then 60% for 10 mins. Perfect for complex dishes.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 19 in |
| Approximate Shipping Weight | 30.1 lb |
| Net Weight | 27.8 lb |
| Cavity (W x H x D) | 13.7" x 8.7" x 12.4" |
| Overall Depth | 14.5 in |
| Overall Height | 11.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 25.625 in |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Power Cord Length | 39" |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Timer On/Off |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| WiFi Connect | Built-In |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Child Lock-Out |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Dinner Plate |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza |
| Turntable Size | 10.5 |
| Connected Capabilities | Google Home |
APPEARANCE
| Case Color | Gray |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 9.5 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1050 |
| Watts | 1350 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
ACCESSORIES
| Cookbook | Cooking Guide Label |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Parts Warranty | No Warranty |
CAPACITY
| Unit Capacity | Mid-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 0.90 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13.7" x 8.7" x 12.4" |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 11.5 in. |
| Length | 14.5 in. |
| Weight | 27.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24 in. |
| Shipping Height | 16.5 in. |
| Shipping Length | 19.5 in. |
| Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
| Total of Cubes | 1.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










