Advantium Wall Oven - SCB2000CBB
Advantium Wall Oven
Model: SCB2000CBB


Advantium Wall Oven
Model: SCB2000CBB
Key Features
Revolutionary Speedcook technology cooks oven-quality food up to eight times faster than a conventional oven
Over 100 pre-programmed menu items, manual cook, help and demo modes
Electronic scrolling display with variable scroll speed
Bakes, browns, broils, grills and roasts - all with no preheating
Converts to fully functional sensor microwave oven
Family-size oven with stainless steel interior
Interior oven light
Cooking complete reminder with beeper sound level control
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Revolutionary Speedcook technology cooks oven-quality food up to eight times faster than a conventional oven
Over 100 pre-programmed menu items, manual cook, help and demo modes
Electronic scrolling display with variable scroll speed
Bakes, browns, broils, grills and roasts - all with no preheating
Converts to fully functional sensor microwave oven
Family-size oven with stainless steel interior
Interior oven light
Cooking complete reminder with beeper sound level control
Microwave oven features humidity sensor and Auto Defrost / Time Defrost
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Net Weight | 98 lb |
| Cavity (W x H x D) | 18-29/32 x 8-13/32 x 13-19/32 |
| Overall Depth | 15 27/32 in |
| Overall Height | 21 7/8 in |
| Overall Width | 29 25/32 in |
POWER / RATINGS
| Amps 240V/208V | 30 |
FEATURES
| Advantium® Cooking Controls | Variable Scroll Speed |
| Ceramic Pan | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Yes |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Style | Built-In |
| Grill Pan | Yes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Program Cooking | Over 100 Programmed Menu Items |
| Sound Volume Control | Yes |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Yes |
| Advantium® Cooking Controls | Clock |
| Advantium® Cooking Controls | Demo Mode |
| Advantium® Cooking Controls | Electronic Scrolling Digital Display |
| Advantium® Cooking Controls | Help Pad |
| Advantium® Cooking Controls | Repeat Last |
| Advantium® Cooking Controls | Time Preference |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Handle | Yes |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Door Color | Black |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Frameless Glass Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Family-Size |
Other
| Cavity (W x H x D) | 18-29/32 x 8-13/32 x 13-19/32 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.78 in. |
| Height | 21.88 in. |
| Length | 15.84 in. |
| Weight | 98 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.78 in. |
| Shipping Height | 26.88 in. |
| Shipping Length | 20.84 in. |
| Shipping Weight | 138 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 138 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.26 lbs. |
| Total of Cubes | 5.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.26 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










