0.9 Cu. Ft. Capacity Built-In Microwave Oven - JEB1095STSS
Key Features
Built-in Microwave
Engineered for RV
Convenience Cooking Controls
Glass Turntable
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Built-in Microwave
Designed to complement various cabinets, this stylish microwave requires either the stainless steel or black trim kit (JX1095STSS or JX1095STBB) for installation
Engineered for RV
Additional engineering to ensure proper air flow and stability
Convenience Cooking Controls
Express cook options and buttons for favorite foods, such as pizza & popcorn
Glass Turntable
Glass turntable that fits most dinner plates to ensure even cooking
Certifications
CUL
Rohs Compliant
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 19 in |
| Overall Depth | 14.5 in |
| Overall Height | 11.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 30 lb |
| Net Weight | 27.8 lb |
| Depth with Door Open 90° | 25.625 in |
| Cavity (W x H x D) | 13.7" x 8.7" x 12.4" |
FEATURES
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Display Type | LED |
| Power Cord Length | Min. 39" |
| RV Ready | Yes |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Control Features | Timer On/Off |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 2.45 |
| Product Type | Built-In Microwave |
| Microwave Watts (IEC-705) | 900 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | LED |
| Turntable | Glass |
| Instant On Controls | 1-6 Minutes |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetable |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Clock - 12 Hr. |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Express Cook - Instant-On 1-6 Minutes |
| Control Features | Time Cook I & II |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Sound On/Off |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Potato |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Dinner Plate |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Pizza |
| Turntable Size | 10.63 |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 12.0 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Input - 120V Watts | 1350 |
APPEARANCE
| Installation | Built-In |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-Year Exchange Only |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
ACCESSORIES
| Built-In Kit | JX1095STSS - Stainless |
| Built-In Kit | JX1095STBB - Black |
Other
| Cavity (W x H x D) | 13.7" x 8.7" x 12.4" |
Dimensions & Weight
| Width | 19 in. |
| Height | 11.5 in. |
| Length | 14.5 in. |
| Weight | 27.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24 in. |
| Shipping Height | 16.5 in. |
| Shipping Length | 19.5 in. |
| Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 67.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
| Total of Cubes | 1.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.79 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 0.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".














