CAFÉ™ 36" Gas Rangetop - CGU366P2MS1
CAFÉ™ 36" Gas Rangetop
Model: CGU366P2MS1










Product Video

CAFÉ™ 36" Gas Rangetop
Model: CGU366P2MS1
Replaced By
36" Commercial-style Gas Rangetop With 6 Burners (natural Gas)
Model: CGU366P2TS1

$3,777.00
Was$4,299.00Save $522.00 (12%)
Key Features
Spend more time cooking and less time cleaning up
One surface makes cooking easier
Worry about guests, not the cooking
More control delivers better results
Get the most from your cookware and cooktop
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Spend more time cooking and less time cleaning up
Keep your kitchen sparkling, even when there's a spill with sealed cooktop burners that contain messes for easy cleanup
One surface makes cooking easier
Easily move heavy cookware across the surface without worry, thanks to continuous, cast-iron grates
Worry about guests, not the cooking
Confidently cook over a steady flame with the electronic ignition’s automatic reignition feature that instantly revives any accidentally extinguished flames
More control delivers better results
Enjoy a full range of heat settings from ultra-low simmers to intense boils, with six sealed 18K BTU dual-stack burners
Get the most from your cookware and cooktop
Experiment with every cuisine with reversible burner grates that are flat on one side and contoured on the other to accommodate round-bottom cookware like woks
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 8.5 in |
| Overall Depth | 27.5 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 163 lb |
| Overall Width | 35.875 in |
| Net Weight | 135 lb |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | 6 Sealed, Dual Flame Stacked |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 18,000 BTU |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Upfront |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Grill | UXGRILL |
| Burner - Center | 18,000 BTU Front / 18,000 BTU Rear |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Rear | 18,000 BTU |
| Extra Low Simmer | All Burners - Adjustable |
| Automatic Re-Ignition | Yes |
| Control Type | Simmer (1-9) Hi |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Self-Clean |
| 140 Deg. Simmer Burner | All Burners - Adjustable |
| Configuration | 6 Burners |
| Product Type | Rangetop |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Control Type | Manual |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Matte Black |
| Cooktop Burner Grate Features | Porcelainized Cast Iron 3-Piece Reversible (Flat/Wok) Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Reversible (Flat/Wok) Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (6) 15.0; 140 Degree simmer |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (6) 18.0; 140 Degree simmer |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
APPEARANCE
| Design Style | Professional Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Flush Installation Capable |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Control Knobs | Professional-Style |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| High Altitude Kit | WB28K10553 |
| Conversion Kit | Included - Nat. Gas to LP |
| Factory-installed island backguard | Yes |
| Optional Kits | CXPR6HKPMCU Brushed Copper |
| Optional Backguard | 30"-36" adjustable stainless steel backsplash with warming shelf (ZXADJB36PSS) |
| Optional Kits | CXPR6HKPMBZ Brushed Bronze |
| Optional Backguard | 12" stainless steel backsplash (ZX12B36PSS) |
| Optional Kits | CXPR6HKPMBT Brushed Black |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 8.5 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 13.5 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 163 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 163 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 60.33 lbs. |
| Total of Cubes | 4.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 60.33 lbs. |
Where to Buy Cafe Appliances in "Georgia and Central Florida".










