Series 30" Electric Induction Cooktop - PHP900SMSS
Series 30" Electric Induction Cooktop
Model: PHP900SMSS













Series 30" Electric Induction Cooktop
Model: PHP900SMSS
Key Features
Induction elements
11" induction element (3700-Watts on HIGH setting)
Electronic touch controls
19 control settings
Pan presence sensor
Pan size sensor
Control lock capability
Electronic kitchen timer
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Induction elements
Fast, efficient cooking
11" induction element (3700-Watts on HIGH setting)
Our most powerful element available!
Electronic touch controls
Provide a flat and smooth, easy-to-clean surface
19 control settings
Ensure precise temperature control
Pan presence sensor
Shuts the element off when not in use
Pan size sensor
Adjusts the heating element automatically to fit the pan
Control lock capability
Protects against unintended activation
Electronic kitchen timer
Helpful reminder for meal preparation
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Induction Elements |
| Element - Left Front | 7" 2500W |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Element - Right Front | 11" 3700W |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Surface | Glass Ceramic |
| Cooktop Control Features | Pan Presence Sensor |
| Timer | Yes |
| Element - Left Rear | 7" 2500W |
| Control Type | Electronic Touch |
| Element - Center | 6" 1800W |
| Power Cord Length | 36" |
| Power Level Indicator | LCD Digital Display |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Indicator Lights | 4 Hot Surface |
APPEARANCE
| Frame Color / Material | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cooktop Size | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 46 lb |
| Net Weight | 41 lb |
| Overall Depth | 21 3/8 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Height at Baffle (front) | 4 5/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 5.8 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 7.7 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21.38 in. |
| Weight | 41 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26.38 in. |
| Shipping Weight | 81 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 81 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.87 lbs. |
| Total of Cubes | 1.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










