$1,214.99
30" Dropin Gas Stovetop with 4 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC30-PBT) - RCBR30PBT
30" Dropin Gas Stovetop with 4 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC30-PBT)
Model: RCBR30PBT


















30" Dropin Gas Stovetop with 4 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC30-PBT)
Model: RCBR30PBT
$1,214.99
Key Features
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 30" Dropin Gas Stovetop with 4 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC30-PBT) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Cooktop can be installed into counter or island
Heavy Duty Italian made black porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Every cooktop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Voltage:120/240-Volt/60HZ
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 30" Dropin Gas Stovetop with 4 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC30-PBT) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
No-scratch porcelain designed to handle every cooking environment
ZLINE's Italian brass burners give this range an elevated, timeless pop of color while providing enhanced cooking benefits such as superior heat retention and even flame distribution
Cooktop can be installed into counter or island
Heavy Duty Italian made black porcelain one-piece cooktop allows for an easy to clean surface - no crevices that can hold residue
Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last with an exceptional strength-to-weight ratio
Every cooktop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Voltage:120/240-Volt/60HZ
1 Year Warranty
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Drop-in Cooktop |
| Control Type | Durable Top Controls |
| Material | Stainless Steel Frame with 1-Piece Hand Finished Black Porcelain Cooktop- Italian-made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Manufactured by ZLINE Kitchen & Bath |
| UPC | 812316033807 |
| Certifications | ETL Certified |
| Cooktop | (4) Burners with a hand-finished stainless steel one-piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.44 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 40 lbs. |
| Width | 30 Inch |
| Height | 3 Inch |
| Weight | 40 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.44 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 8 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 80 lbs |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.59 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.59 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 1.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.6 Ibs |
| Total of Cubes | 1.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.6 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 30 in. W x 21 in. D x 3 in. H |
| Cut-out Dimensions | 29 in. W x 19.75 in. D x 2.5 in. H |
| Cooktop Size (Width) | 30 in. |
Details
| Appliance Category | Dropin Cooktop |
| Color/ Finish Family | Stainless Steel with brass burners |
| Back Left Burner BTU | 4500 |
| Back Left Middle Burner BTU | N/A |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 10000 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 12500 |
| Fish Burner BTU | N/A |
| Total BTUs | 45000 |
| Cooktop Features | (4) Burners with hand-finished black porcelain one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Top Control |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Voltage | 120V/60Hz/20A |
| Frequency | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".










