$1,079.99
30 In. Gas Cooktop With 4 Brass Burners - RCBR30
$1,079.99
Key Features
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Cast Iron Grates
Stainless Steel Cooktop
Italian Burners
Specifications
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Stainless Steel Cooktop
Single-piece stainless steel top makes cleaning simple and fast.
Italian Burners
Handcrafted Italian brass burners offer the best the industry has to offer for superior heat distribution and retention.
Specifications
Dimensions:
Specifications
Other
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Control Type | Durable Top Controls |
| Material | Stainless Steel Frame with 1-Piece Hand Finished Cooktop- Italian made burners |
| UPC | 817299023432 |
| Mount Type | Dropin Cooktop |
| Features | Manufactured by ZLINE Kitchen & Bath Model No. RC30 |
| Certifications | ETL Certified |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Cooktop | (4) Burners with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.44 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 40 lbs. |
| Width | 30 Inch |
| Height | 3 Inch |
| Weight | 40 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.44 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 35 Inch |
| Shipping Height | 8 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 80 lbs |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.59 lbs. |
| Total of Cubes | 1.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.59 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 1.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 13.6 Ibs |
| Total of Cubes | 1.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 13.6 Ibs |
Dimensions
| Cut-out Dimensions | 29 in. W x 19.75 in. D x 2.5 in. H |
| Dimensions: | 30 in. W x 21 in. D x 3 in. H |
| Product Depth (in.): | 21 |
| Product Width (in.): | 30 |
| Product Height (in.): | 3 |
| Cooktop Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Dropin Cooktop |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel with brass burners |
| Back Left Burner BTU: | 4500 |
| Back Left Middle Burner BTU: | N/A |
| Back Right Burner BTU: | 10000 |
| Front Left Burner BTU: | 18000 |
| Front Right Burner BTU: | 12500 |
| Fish Burner BTU: | N/A |
| Total BTUs: | 45000 |
| Cooktop Features: | (4) Burners with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type: | Manual Top Control |
| Product Weight (lb.): | 40 |
| Fuel Type: | Gas Cooktop |
| Voltage: | 120V/60Hz/20A |
| Frequency: | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in "Georgia and Central Florida".























