Series 36" Built-In Gas Cooktop - PGP976SETSS
Series 36" Built-In Gas Cooktop
Model: PGP976SETSS















Product Video

Series 36" Built-In Gas Cooktop
Model: PGP976SETSS
Key Features
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
17,000 BTU Power Boil burner
Precise Simmer burner
Control lock capability
Matte black heavy-cast grates
Fit Guarantee
White LED backlit knobs
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Keep spillover contained on cooktop, making cleaning quick and easy
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees
Control lock capability
Protects against unintended activation
Matte black heavy-cast grates
Premium cast-iron offers superior performance
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
White LED backlit knobs
Indicate when burners are on so you don't forget
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 54 lb |
| Net Weight | 49 lb |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Burner - Right Front | 11,000 BTU |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Front Center |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Center | 17,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Stainless Steel |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Control Type | Simmer (1-9) Hi |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Self-Clean |
| Burner - Left Front | 9,100 BTU |
| Control Type | Manual |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Cooktop Burner Grate Features | Matte Black |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 14.0; (1) 10.0; (2) 9.1; (1) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 17.0; (1) 11.0; (2) 9.1; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Stainless Steel Cleaner | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | White LED Backlit |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance (Weighted) |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 49 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 89 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 89 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.68 lbs. |
| Total of Cubes | 1.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










