Series 30" Built-In Gas Cooktop - PGP943DETBB
Series 30" Built-In Gas Cooktop
Model: PGP943DETBB








Product Video

Series 30" Built-In Gas Cooktop
Model: PGP943DETBB
Key Features
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
15,000 BTU Power Boil burner
Precise Simmer burner
Deluxe cast grates
Dishwasher-safe grates and knobs
Fit Guarantee
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Keep spillover contained on cooktop, making cleaning quick and easy
15,000 BTU Power Boil burner
Produces fast, intense heat
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees
Deluxe cast grates
Durable, premium cast iron offers lasting performance
Dishwasher-safe grates and knobs
Safe to clean in the dishwasher
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Height | 3 3/16 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Rear | 11,000 BTU |
| Control Type | Simmer (1-9) Hi |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Matte Black |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Control Type | Manual |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 15.0; (1) 10.0; (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
| Control Knobs | Plastic |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.19 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.19 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










