Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop - JGP990BELBB
Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop
Model: JGP990BELBB










Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop
Model: JGP990BELBB
Key Features
Modular cooktop options
Two-burner gas module
Downdraft exhaust
Sealed cooktop burners
Continuous grates
Variable 3 speed fan control
Upfront controls
Electronic pilotless ignition
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Modular cooktop options
Allows the cooktop to be customized to suit individual cooking styles and tastes. Modules sold separately
Two-burner gas module
Shipped with unit (right bay), offers multiple temperature settings
Downdraft exhaust
Powerful exhaust system effectively pulls smoke and steam out of the kitchen
Sealed cooktop burners
Adhere to cooktop to help contain spills and make cleaning quick and easy
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Variable 3 speed fan control
Powerful variable speed exhaust system that effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Upfront controls
Controls are placed within easy reach at the front center of the cooktop
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 74 lb |
| Net Weight | 64 lb |
| Overall Depth | 21 3/4 in |
| Overall Height | 18 1/2 in |
FEATURES
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Mix or Match Component Capability | Yes |
| Cooktop Burner Type | 2 Sealed, 10,000 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 400 |
| Optional Blower Mount Capabilities | Back or Straight Down |
| Variable Speed Fan | 3 Speeds - Hi/Med/Low |
| Accepts Modules | Left Side Only |
| LP Convertible | Yes, Kit Included |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Style | Downdraft |
| Gas Grill Module (sold separately) | JXGG90L (left side only) |
| Griddle Module (sold separately) | JXGL90L (left side only, requires grill module (JXGG90L) to operate) |
| Control Location | Upfront |
| Component Style | Downdraft Vent |
| Ignition System | Electronic |
| Two Burner Gas Module (right side included) | JXGB90B (left side sold separately) |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Space Required Below Cooktop | 6 in |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Configuration | Dual Modular - Both sides accept optional modules |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 9.1 |
| Griddle BTU Rating (000's/BTU) - LP Gas | (1) 9.1 |
| Grill BTU Rating (000's/BTU) - LP Gas | (1) 9.1 |
| Grill BTU Rating (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 10.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 10.0 |
| Griddle BTU Rating (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 10.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
| Cooktop Burner Grate Color | Black Gloss |
| Control Panel Color | Black |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 18.5 in. |
| Length | 21.75 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 23.5 in. |
| Shipping Length | 26.75 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 86.84 lbs. |
| Total of Cubes | 6.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 86.84 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










