30" Built-In Gas Downdraft Cooktop - JGP989TKWW
30" Built-In Gas Downdraft Cooktop
Model: JGP989TKWW






30" Built-In Gas Downdraft Cooktop
Model: JGP989TKWW
Key Features
Downdraft exhaust
Gas on glass cooktop
Sealed cooktop burners
Continuous grates
Dishwasher safe grates
Deluxe cast grates
Electronic pilotless ignition
Upfront controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Downdraft exhaust
Powerful exhaust system effectively pulls smoke and steam out of the kitchen
Gas on glass cooktop
Features a flat one-piece ceramic glass surface that is sleek and easy-to-clean
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Dishwasher safe grates
Durable grate construction can be placed into the dishwasher for easy cleaning and maintenance
Deluxe cast grates
Constructed from a premium cast iron material for a long-lasting performance and durability
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Upfront controls
Controls are placed within easy reach at the front center of the cooktop
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 85 lb |
| Net Weight | 80 lb |
| Overall Depth | 21 7/8 in |
| Overall Height | 2 1/4 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| All-Purpose Burners | (2) 9,100 BTU |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 400 |
| Variable Speed Fan | 3 Speeds - Hi/Med/Low |
| LP Convertible | Yes, Kit Included |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Style | Downdraft |
| Control Location | Front Center |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Gas-On-Glass Ceramic |
| High Output Burner | (1) 11,500 BTU |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Cooktop Burner Grate Material | Porcelainized |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
APPEARANCE
| Color Appearance | True White |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (2) 9.1 ; (1) 11.5 ; (1) 5.5 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 2.25 in. |
| Length | 21.88 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 7.25 in. |
| Shipping Length | 26.88 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 8.86 lbs. |
| Total of Cubes | 0.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 8.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










