Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop - JGP979BEFBB
Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop
Model: JGP979BEFBB


Built-In Downdraft Gas Modular Cooktop
Model: JGP979BEFBB
Key Features
Modular cooktop options
Downdraft exhaust
Sealed cooktop burners
Electronic pilotless ignition
Continuous grates
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Modular cooktop options
Allows the cooktop to be customized to suit individual cooking styles and tastes. Modules sold separately
Downdraft exhaust
Powerful exhaust system effectively pulls smoke and steam out of the kitchen
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Electronic pilotless ignition
Provides reliable burner ignition operation, eliminating the need for a standing pilot
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 64 lb |
| Net Weight | 64 lb |
| Overall Depth | 21 3/4 in |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 2 Sealed, 10,000 BTU |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 375 |
| Accepts Modules | Left Side Only |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Style | Downdraft |
| Gas Grill Module (sold separately) | JXGG79 |
| Control Location | Upfront |
| Ignition System | Electronic |
| Two Burner Gas Module (right side included) | JXGB79B |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron; Porcelainized |
| Grill Cover | JXGC89B (Optional; Black) |
| Configuration | Single Modular |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | Right Side Burners 10.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ACCESSORIES
| Griddle Accessory | JXGL89 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 21.75 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 26.75 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.47 lbs. |
| Total of Cubes | 1.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










