Series 30" Built-In Gas Cooktop - JGP940SEKSS
Series 30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP940SEKSS














Product Video

Series 30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP940SEKSS
Key Features
Gas on Glass Cooktop
Sealed cooktop burners
15,000 BTU Power Boil burner
Precise Simmer burner
Continuous grates
Control lock capability
Dishwasher-safe grates and knobs
Fit Guarantee
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Gas on Glass Cooktop
Sleek and easy to clean cooking surface
Sealed cooktop burners
Keep spillover contained on cooktop, making cleaning quick and easy
15,000 BTU Power Boil burner
Produces fast, intense heat
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees
Continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Control lock capability
Protects against unintended activation
Dishwasher-safe grates and knobs
Safe to clean in the dishwasher
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 49 lb |
| Net Weight | 44 lb |
| Overall Depth | 21 7/16 in |
| Overall Height | 3 3/16 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 6,000 BTU Precise Simmer |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Gas-On-Glass Ceramic |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| Burner - Left Rear | 9,100 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 13.0; (2) 9.1; (1) 6.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream (WB64X5027) |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | Professional die-cast |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.19 in. |
| Length | 21.44 in. |
| Weight | 44 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 8.19 in. |
| Shipping Length | 26.44 in. |
| Shipping Weight | 84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 84 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.63 lbs. |
| Total of Cubes | 1.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










