30" Built-In Gas Cooktop - JGP933WEKWW
30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP933WEKWW






30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP933WEKWW
Key Features
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
Power Boil burner
Precise Simmer burner
Continuous grates
Dishwasher-safe grates
Dishwasher-safe knobs
All purpose burners
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
Power Boil burner
Delivers 15,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Continuous grates
Cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Dishwasher-safe grates
Grates are safe for the dishwasher so cleaning is as easy as ever
Dishwasher-safe knobs
Just place the removable knobs in the dishwasher and you’re done
All purpose burners
All-purpose burner delivers two levels of BTU output to accommodate virtually all your cooking needs
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Height | 3 3/16 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500 BTU/150F degree simmer |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU/180F degree simmer |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU/150F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 13.0; (1) 10.0; (1) 9.1; (1) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.19 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.19 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










