30" Built-In Gas Cooktop - JGP933WEJWW
30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP933WEJWW


30" Built-In Gas Cooktop
Model: JGP933WEJWW
Key Features
Sealed cooktop burners
Maximum plus burner
Precise Simmer burner
Continuous grates
Dishwasher safe grates
Deluxe cast grates
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Sealed cooktop burners
Eliminate the space between the burners and the cooktop to help contain spills and boil over liquids, ensuring easy cleanup
Maximum plus burner
Provides maximum 15,000 BTU output for fast heat-up and boiling
Precise Simmer burner
Delivers a low setting of 140 degrees, ideal for delicate foods and sauces
Continuous grates
Provide a flat, sturdy surface allowing easy movement of pans between burners
Dishwasher safe grates
Durable grate construction can be placed into the dishwasher for easy cleaning and maintenance
Deluxe cast grates
Constructed from a premium cast iron material for a long-lasting performance and durability
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Height | 3 3/16 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Power Boil Burner | (1) 15,000 BTU |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Deep Porcelain-Enamel |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Precise Simmer Burner | Yes |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 14.0; (1) 10.0; (1) 8.1; (1) 6.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 15.0; (1) 11.0; (1) 9.1; (1) 6.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.19 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.19 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










