36" Built-In Gas Cooktop with Sealed Cooktop Burners and Up-Front Controls - JGP636BEVBB
36" Built-In Gas Cooktop with Sealed Cooktop Burners and Up-Front Controls
Model: JGP636BEVBB


36" Built-In Gas Cooktop with Sealed Cooktop Burners and Up-Front Controls
Model: JGP636BEVBB
Key Features
Black on black model
36" tempered glass cooktop
Sealed cooktop burner design
Deluxe cast-iron grates
2 Precise Simmer burners
Maximum-output burner (12,000 BTU)
Optional wok accessory JXWK available at additional cost. Wok accessory sits on top of the maximum burner grate to hold a round-bottom wok.
Up-front controls
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Black on black model
36" tempered glass cooktop
Sealed cooktop burner design
Deluxe cast-iron grates
2 Precise Simmer burners
Maximum-output burner (12,000 BTU)
Optional wok accessory JXWK available at additional cost. Wok accessory sits on top of the maximum burner grate to hold a round-bottom wok.
Up-front controls
Electronic pilotless ignition
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Overall Height | 3 1/16 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.0625 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| One-Piece Drip Pans | Porcelain-Enameled |
| Control Location | Upfront |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Tempered Glass |
| High Output Burner | 12,000 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Cast |
| Precise Simmer Burner | 2 |
| Space Required Below Cooktop | 7/16 in |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 9.4; (2) 7.0; (2) 4.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 12.0; (2) 9.5; (2) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.06 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.06 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.66 lbs. |
| Total of Cubes | 1.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










