Series 36" Built-In Cooktop - PP962BMBB
Series 36" Built-In Cooktop
Model: PP962BMBB








Series 36" Built-In Cooktop
Model: PP962BMBB
Key Features
Ceramic-glass cooktop
Ribbon heating elements
12"/9"/6" tri-ring element
8"/5" dual element
Bridge element
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic-glass cooktop
Cleanup is quick and easy
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
12"/9"/6" tri-ring element
Three heating elements in one offer flexibility
8"/5" dual element
Two heating elements in one offer flexibility
Bridge element
Combines cooking elements into one cooking area
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Cooktop Size | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Depth | 20 7/8 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Height at Conduit (rear) | 4 3/16 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Bridge Element | 800W (4400W Total) |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Left Front | 7" 1800W |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Element - Right Front | 8"/5" 1900W |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Surface | Black Pattern on Black Glass Ceramic |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| Element - Left Rear | 7" 1800W |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Element - Center | 12"/9"/6" 3000W Tri-ring |
| Element - Right Rear | 6" 120W Warming Zone |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
| Frameless | Yes |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 7.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 9.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
Other
| Cooktop Size | 36 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 20.88 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 25.88 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.57 lbs. |
| Total of Cubes | 1.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










