Series 30" Built-In Electric Cooktop - PP944STSS
Series 30" Built-In Electric Cooktop
Model: PP944STSS






Series 30" Built-In Electric Cooktop
Model: PP944STSS
Key Features
Ceramic-glass cooktop
Ribbon heating elements
9"/6" Power Boil element
8"/5" dual element
Fifth element cook and warming zone
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic-glass cooktop
Cleanup is quick and easy
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
8"/5" dual element
Two heating elements in one offer flexibility
Fifth element cook and warming zone
Keeps food warm and boils water in minutes
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Cooktop Size | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Net Weight | 33 lb |
| Overall Depth | 21 1/2 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Height at Conduit (rear) | 4 3/16 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Melt/Simmer Setting | Yes |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Control Location | Right Side |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass with Stainless Steel Trim |
| Cooktop Control Features | Control Lock Capability |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Element - Center | 6" 1200W |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface |
APPEARANCE
| Frame Color / Material | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel on Black |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance (Weighted) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 6.4 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 8.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
Other
| Cooktop Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 15.02 lbs. |
| Total of Cubes | 1.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 15.02 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










