36" Built-In CleanDesign Cooktop - JP960KCCC
36" Built-In CleanDesign Cooktop
Model: JP960KCCC


36" Built-In CleanDesign Cooktop
Model: JP960KCCC
Key Features
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Bridge element
Dual size ribbon element
Frameless design
Upfront controls
Hot surface indicator lights
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Frameless design
A smooth and seamless cooktop surface makes cleaning quick and easy
Upfront controls
Controls are placed within easy reach at the front center of the cooktop
Hot surface indicator lights
Illuminate when the cooking surface is active and hot, adding convenience and safe caution
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 36 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Net Weight | 39 lb |
| Cooktop Size | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Overall Depth | 20 3/8 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Style | Smoothtop |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon |
| 7" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500W); 2 Ribbon (1,800W) on Bridge |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Bridge Element | 800W (Links 7" Elements) |
| Cooktop Surface | True Bisque Glass Ceramic |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| Control Location | Upfront |
| Removable Stainless Steel Pan | 2 |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface |
ACCESSORIES
| Optional Flush Mount Kit | JXFLMCC (True Bisque) |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 7.2 |
| KW Rating at 240V | 9.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Frameless | Yes |
| Flushmount Capable | Yes |
| Color Appearance | True Bisque |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Cooktop Size | 36 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 20.38 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 25.38 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.15 lbs. |
| Total of Cubes | 1.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










