30" Built-In CleanDesign Cooktop - JP931KHCC
30" Built-In CleanDesign Cooktop
Model: JP931KHCC


30" Built-In CleanDesign Cooktop
Model: JP931KHCC
Key Features
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Dual size ribbon elements
Frameless design
Hot surface indicator lights
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Provides powerful heat beneath the smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Dual size ribbon elements
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" on one and a 8" or 5" on the other heating element, depending on the size of the pan
Frameless design
A smooth and seamless cooktop surface makes cleaning quick and easy
Hot surface indicator lights
Illuminate when the cooking surface is active and hot, adding convenience and safe caution
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 33 lb |
| Cooktop Size | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Overall Depth | 20 7/8 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Style | Smoothtop |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Cooktop Surface | True Bisque Glass Ceramic |
| Indicator Lights | 4 Hot Surface |
| Control Type | Rotary Knobs |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| 5"/8" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,900W) |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
ACCESSORIES
| Optional Flush Mount Kit | JXFLMCC (True Bisque) |
APPEARANCE
| Installation | Flush Appearance |
| Frameless | Yes |
| Flushmount Capable | Yes |
| Color Appearance | True Bisque |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 5.7 |
| KW Rating at 240V | 7.6 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cooktop Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 20.88 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 25.88 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.52 lbs. |
| Total of Cubes | 1.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.52 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










