30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop - JP930SKSS
30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP930SKSS










30" Built-In CleanDesign Electric Cooktop
Model: JP930SKSS
Key Features
Ceramic glass cooktop
Ribbon heating elements
Bridge element
Dual size ribbon element
Frameless design
Hot surface indicator lights
Heating element "On" light
Control lock capability
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Frameless design
A smooth and seamless cooktop surface makes cleaning quick and easy
Hot surface indicator lights
Illuminate when the cooking surface is active and hot, adding convenience and safe caution
Heating element "On" light
Illuminates when the cooking surface is activated
Control lock capability
Provides the ability to lock controls, helping protect from unintentional activation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 33 lb |
| Cooktop Size | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 38 lb |
| Overall Depth | 21 1/2 in |
| Overall Height | 3 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Style | Smoothtop |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Bridge Element | 800W (Links 7" Elements) |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| Indicator Lights | Surface Element "ON" |
| Cooktop Surface | Black Patterned Glass Ceramic with Stainless Steel Trim |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,200W) |
| Control Location | Right Side |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Indicator Lights | 4 Hot Surface |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 6.1 |
| KW Rating at 240V | 8.1 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Frameless | Yes |
| Flushmount Capable | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 33 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.96 lbs. |
| Total of Cubes | 1.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in "Georgia and Central Florida".










