$200.00
Haier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED LightsHaier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED Lights - QVE110DTWW
Haier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED LightsHaier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED Lights
Model: QVE110DTWW















Haier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED LightsHaier ENERGY STAR® 140 CFM Bathroom Exhaust Fan with LED Lights
Model: QVE110DTWW
$200.00
Key Features
140 CFM Bathroom Exhaust Fan
3 Speed Exhaust Fan
Exhaust Fan with LED Lights
0.3 Sones Quiet Bathroom Fan
Steel Construction Exhaust Fan
6 Inch Duct Exhaust Fan
HVI Certified Bathroom Fan
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
140 CFM Bathroom Exhaust Fan
This powerful 140 CFM fan removes odors and humidity for a fresh, clean bathroom all day long.
3 Speed Exhaust Fan
Have total control with this variable speed bathroom exhaust fan featuring medium and low settings for steady humidity removal.
Exhaust Fan with LED Lights
Enjoy a long lasting, integrated lighting solution thanks to this bathroom exhaust fan with LED lights.
0.3 Sones Quiet Bathroom Fan
Experience the closest thing to silence in your home while running this ultra quiet bathroom exhaust fan.
Steel Construction Exhaust Fan
Rest assured that your bathroom will stay fresh for years to come with this sturdy and durable steel construction exhaust fan.
6 Inch Duct Exhaust Fan
Ensure you are matching existing ductwork with this 6 inch duct exhaust fan.
HVI Certified Bathroom Fan
This HVI certified bathroom fan is code compliant and safe for use in a variety of bathroom sizes.
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
HVI
UL
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 7.625 in |
| Overall Depth | 10.5 in |
| Overall Width | 11.375 in |
| Contractor overpack carton weight | 53.1 lbs |
| Vent Size | 6 in. |
| Approximate Shipping Weight | 16 lb |
| Net Weight | 15 lb |
| Housing Dimension | 11 3/8"×10 1/2"×7 5/8" |
| Contractor overpack carton dimensions (WxDxH) | 34.1 x 28.1 x 12.8 |
FEATURES
| Units per contractor overpack | 4 |
| Max Sones at working speed | 0.3 |
| Lighting (Type/Color Temperature/Lumens) | 10W, LED/ 4000K/800 Lumens Night Light |
| Steel Type | Galvanized steel |
| Sensor | Humidity/Delay Off |
| Max CFM | 140 |
| Product Type | Exhaust Fan |
| Fan Speed Control | 1-Speed |
| CFM/ Sones Rating | 140/.3 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Installation | New construction |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Watts | 255 |
ACCESSORIES
| Duct reducer 6" to 4" | UXDT64 |
Other
| Vent Size | 6 in. |
| Housing Dimension | 11 3/8"×10 1/2"×7 5/8" |
| Contractor overpack carton dimensions (WxDxH) | 34.1 x 28.1 x 12.8 |
Dimensions & Weight
| Width | 11.38 in. |
| Height | 7.63 in. |
| Length | 10.5 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 16.38 in. |
| Shipping Height | 12.63 in. |
| Shipping Length | 15.5 in. |
| Shipping Weight | 55 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 55 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.49 lbs. |
| Total of Cubes | 0.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.49 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Haier Appliances in "Georgia and Central Florida".











