Built-In 50 lb. Clear Icemaker, ADA Compliant - BIM44GCSSADA
Built-In 50 lb. Clear Icemaker, ADA Compliant
Model: BIM44GCSSADA











Built-In 50 lb. Clear Icemaker, ADA Compliant
Model: BIM44GCSSADA
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
50 lb. production capacity
ENERGY STAR certified commercial performance
Built-in pump
Automatic defrost
Clear ice cube production
Touch control panel
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-12 commercial standards
Built-in capable
Make the best use of space by installing your icemaker under the counter
50 lb. production capacity
Can make up to 50 lbs. of clear ice cubes in a day cycle and store up to 25 lbs. per day (Note: ice is produced in sheets and can easily be broken into cubes using the provided scoop.)
ENERGY STAR certified commercial performance
Efficient performance saves on energy use and costs
Built-in pump
Internal pump affords more flexibility in placing the unit
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Clear ice cube production
Produces 3/4" x 3/4" x 1" clear ice cubes
Touch control panel
Provides easy operation of the unit with indicator lights for each stage of the production process
Reversible stainless steel door
User-reversible door swing for flexible placement
Professional towel bar handle
A curved handle in brushed stainless steel offers an easy grip
Insulated storage bin
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Interior light
Lighting in a soft blue hue for easy viewing of the interior
Ice scoop included
Interior wall includes brackets to hang for easy storage
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Sealed back
Space saving design for easier cleanability
Leveling legs
Four leveling legs help to keep the unit level on uneven surfaces
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.5 in. |
| Height | 32.38 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.53 lbs. |
| Total of Cubes | 6.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.53 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.38" (82 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.5" (37 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.75" (93 cm) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 4.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067773 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | Yes |
| Drain Required | Yes |
| Daily Ice Production | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Ice Storage Capacity | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Ice Shape | Cube |
| Size of Cube | 7/8" x 7/8" x 7/8" |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.88 oz. |
| High Side PSI | 350.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Interior Height | 18.5" (47 cm) |
| Interior Width | 12.0" (30 cm) |
| Interior Depth | 16.0" (41 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











