30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF18PL
30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF18PL










30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF18PL
Key Features
NIST calibrated thermometers
High/low temperature alarms
Frost-free operation
Door storage
Adjustable shelves
Interior light
Crisper drawers
Gallon door storage
Description
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
Door storage
Keep bottles and condiments in easy reach
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Crisper drawers
Clear twin crispers with humidity control
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Freezer shelf
Removable full-width wire shelf in the freezer compartment
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a horizontal grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 450.99 lbs. |
| Total of Cubes | 36.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 450.99 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 68.0" (173 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Width with Door Open | 30.25" (77 cm) |
| Nominal Depth | 32.0" (81 cm) |
| Depth | 31.25" (79 cm) |
| Depth with Handle | 33.25" (84 cm) |
| Depth with door at 90° | 58.75" (149 cm) |
| Capacity | 18.0 cu.ft. (510 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 185.0 lbs. (84 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067223 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 25.25" (64 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 25.5" (65 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
| Compressor Step Height | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 25.25" (64 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in "Georgia and Central Florida".











