GE Profile Performance 26.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - TFX27PPBBB
GE Profile Performance 26.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX27PPBBB


GE Profile Performance 26.6 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX27PPBBB
Description
69 3/4 H x 35 3/4 W x 33 7/8 D
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.72 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.83 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 26.60 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.72 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.83 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 26.60 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.72 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.83 cu ft |
| Shelf Area | 27.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 26.60 cu ft |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 5 (4 Adj. w/ Gal. Storage) |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 5 (4 Adj. w/ Gal. Storage) |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Beverage Feature | Beverage Rack |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Door Liner | ABS |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Shelves | 5 (4 Adj. w/ Gal. Storage) |
| Fresh Food Features | Butter Dish - Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Performance Features | Energy Saver |
| Slide-Out Freezer Baskets | 3 |
| Smart Storage System | Adj. Temp. Meat Pan (Lower) |
| Smart Storage System | Adj. Humidity Snack Pan (Top) |
| Smart Storage System | Adj. Humidity Vegetable / Fruit Crisper (Middle) |
| Utility Bin | Yes |
| Water Filtration | Exclusive Water by Culligan™ |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 31 5/8 in |
| Depth with Door Open 90° | 50 1/4 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 31 5/8 in |
| Depth with Door Open 90° | 50 1/4 in |
| Approximate Shipping Weight | 366 lb |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Depth Without Handle | 31 5/8 in |
| Depth with Door Open 90° | 50 1/4 in |
| Height to Top of Case | 68 3/4 in |
| Net Weight | 0 lb |
| Overall Depth | 33 7/8 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 38 1/4 in |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | Yes |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Black on Black |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Textured Steel Case | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 11.6A |
ACCESSORIES
| Aluminum Trim Kit | TK27RBAL |
| Black Acrylic Panels & Trim Kit | N/A |
| Black Panels | TKP27EB |
| Optional Stainless Steel Panels | TKP27RBSS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Quiet Package | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in "Georgia and Central Florida".










