$5,199.00
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door 36'', Total No Frost - B36CL81ENW
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door 36'', Total No Frost
Model: B36CL81ENW






















Product Video

360 View
800 Series French Door Bottom Mount Refrigerator, Glass door 36'', Total No Frost
Model: B36CL81ENW
$5,199.00
Current Rebates
Key Features
Put beverages on display in the Refreshment Center
Control temperature and monitor with Home Connect
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Maintain temperature with MultiAirFlow
Pyramid Ice
UltraClarityPro® Water Filter
True Counter-Depth
Flexible storage with the FlexBar®
Description
Documents
Available from Mr. Appliance, serving customers throughout "Georgia and Central Florida".
Features
Put beverages on display in the Refreshment Center
The Refreshment Center™ puts your favorite beverages on beautiful display. Entertain friends and family, or keep everyday refreshments on hand and at the ready.
Control temperature and monitor with Home Connect
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience. Connected refrigerators from Bosch are designed to give you peace of mind, customization, and simpification.
Dual Compressors for both your fridge and freezer
Dual compressors and dual evaporators offer efficient and precise cooling and humidity control, while significantly limiting odor transfer between the refrigerator and freezer, creating the optimal freshness environment.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow™ maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
Pyramid Ice
Enjoy beautiful, pyramid-shaped ice right from your freezer.
UltraClarityPro® Water Filter
UltraClarityPro® Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
True Counter-Depth
sits flush with the countertop, with hidden hinges and discreet, tucked away feet.
Flexible storage with the FlexBar®
FlexBar® creates extra space in your refrigerator and is completely adaptable to you and your needs. Move the bar up or down. Adjust accessories anywhere along the bar. Add or remove accessories for your ideal configuration, and enjoy your new home for wine bottles, condiment jars, and more.
Organized 2-tiered freezer drawers create extra storage and keeps frozen foods more organized.
A convenient two-tiered freezer drawer system creates extra storage while helping to keep frozen foods more organized.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Specifications
General
| Color | White |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 20.5 Cu Ft |
| Panel Ready | Not Possible |
| Color / Material Housing | Grey |
| Refrigerator Gross Capacity | 14.5 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 6.1 Cu Ft |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system, 1 x ice cube scoop |
Connectivity
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Comfort
| Type of Control | Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Super setting fridge, Temperature display fridge, Temperature for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal door open, |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 72 " x 35 5/8" x 28 " |
| Gross Weight | 410.000 lbs |
| Power Cord Length | 67" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 72" x 36" x 25" |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 9 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 4 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Sabbath Mode | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 410 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 450 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 450 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 516.69 lbs. |
| Total of Cubes | 41.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 516.69 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in "Georgia and Central Florida".










